Jak začít s hoopingem?

17.01.2021

Líbí se vám hooping a chcete začít? Níže najdete pár informací, které se vám na úvod můžou hodit:

Vhodná obruč

Na začátek je nejlepší volbou tzv. Fitness obruč o hmotnosti kolem 500g a průměrem 95-100 cm podle vaší velikosti. Pro Hula Hoop Dance doporučuji zvolit taneční typ obruče nebo Polypro.  Více k obručím zde.

Místo na cvičení

Nejlepší je cvičit venku na trávě (v parku, na zahradě,..). Pokud budete cvičit na tvrdém venkovním povrchu, počítejte s tím, že si obruč můžete více poškrábat. 

Ke cvičení na doma stačí prostor zhruba 2 metry kolem sebe.

Princip posloupnosti 

Stejně jako když stavíte dům, stavíte ho od základů, nikoliv od střechy. Podobný princip platí i v hoopingu. Nejprve je třeba osvojit si základní cviky, na kterých budete stavět a pokračovat v pokročilejším cvičení (př. kroužení na pase > na hrudi).

Svalová a fyzická adaptace

Na zvládnutí některých cviků a triků budete možná potřebovat více času a fyzickou přípravu - posílení svalů a otevření těla. To je přirozené, protože tělo nemusí být na takovou formu pohybu zvyklé a je třeba mu pomoci se adaptovat.

Proces výuky

Některé cviky a triky vám půjdou snadno, u jiných se můžete pořádně zapotit než dojdete k vytouženému cíli. Když na vás dolehne pocit frustrace a bezmoci ("jsem úplně neschopná", "tohle nezvládnu", atd.), a budete to chtít vzdát, je dobré se na chvíli zastavit, možná dokonce na čas úplně přestat tento cvik/trik trénovat, a místo toho si procvičit, co již zvládáte, zvednout si náladu a sebevědomí, a vrátit se k tréninku pokročilejších cviků později.

Denní praxe

Nejlepší cesta, jak se zlepšovat v hoopingu, je pravidelné cvičení každý den (i 5 minut se počítá!).

Pohmožděniny

Pohmožděniny patří k hoopingu zejména v začátcích nebo po delší pauze, když tělo není zvyklé na tlak kolem pasu (v oblasti výstupku kyčelní kosti) nebo na rukou, a tak se mohou objevit modřiny. Ty se po prvním zahojení většinou přestanou tvořit.

Technika

Ačkoliv je hooping velmi volná aktivita, je třeba se i zde naučit základní techniku, jak cvičit s obručí. U triků je technika přímo nezbytná.

Tanec s obručí

Tančit může opravdu každý. Stačí se uvolnit do rytmu kroužení a dělat, co vás zrovna napadne. Obruč je v tomhle skvělý taneční partner, který vám dovolí jen tolik, aby to bylo v souladu s rytmem (jinak spadne na zem). 

Péče o obruč

Chcete, aby vám obruč dlouho vydržela? Přečtěte si, jak na to, v tomto článku.